flickrlinkedin
....

Tedarikçilerimiz

Yılda ortalama 4500 Kipa markalı gıda, gıda dışı ve tekstil ürünümüzü test ediyor, güvenliğini kontrol ediyoruz.

TEDARİKÇİLERİMİZ

Dünyadaki değişen trendlere ve alışkanlıklara uygun olarak, tüketicinin kafasındaki sorular da çeşitleniyor. “Sağlıklı ürünlerle besleniyor muyum, aldığım gıda ve gıda dışı ürünler istediğim kalitede mi, sağlığa uygun mu?” gibi sorular uzun süredir tüketicinin kafasını meşgul ediyor.Müşterisini işinin merkezine alan ve sürekli yenilikler sunmayı hedef edinen Kipa, Kalite Ekibi ile bu sorulara yanıt buluyor.

Gıda güvenliği, iş güvenliği, iş etiği ve faaliyetlerimizin hukuka ve mevzuata uygunluğu konusunda bir çok çalışmada işimizin özünü “yaşam boyu müşteri sadakati için yüksek kalitede hizmet vermek” oluşturuyor.

 

GÜVENİLİR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TEDARİK ZİNCİRİ

Kipa olarak bizimle gelişmek isteyen tüm tedarikçilerimize imkan yaratıyoruz. Bu nedenle, küçük yerel tedarikçilere ulaşarak, onlarla birlikte ürün geliştiriyor, müşterilerimize kaliteli, güvenilir, sağlıklı ürünleri, uygun fiyatlar ile sunmak, bütçelerine destek olmak istiyoruz. Kipa teknik denetimleri kapsamında, tüm tedarikçilerimizi, mevzuata uygun üretimin yanı sıra,  uluslararası standartlarlara göre de, ürün güvenliği, iş güvenliği ve iş etiği alanlarında denetliyoruz.

Güvenirliği ve sürekliliği sağlamak adına yaptığımız çalışmalar doğrultusunda, 2016 süresince 282 günlük denetimle tedarikçilerimizin üretim tesislerini denetledik. 5 yıllık Tedarikçi Gelişim Programımız kapsamında, toplam 2039 günlük denetim gerçekleştirdik. Orta ve Küçük ölçekli bir çok tedarikçimiz ile birlikte büyüyerek onları dünya standartlarında üretim yapmaları için teşvik ettik. Tedarikçilerimizin ortalama % 69’u ile 5 yıldır ticaretimizi devam ettiriyoruz.

 

ÜRÜNLERİMİZİ SÜREKLİ İZLİYORUZ

Her yıl ortalama 4500 Kipa markalı gıda, gıda dışı ve tekstil ürünümüzü test ediyor, güvenliğini kontrol ediyoruz. 

Kipa öz marka ürünler  ve dökme  satışını yaptığımız ürünlerin, Türk Gıda Kodeksi ilgili yönetmeliklerine göre akredite laboratuvarlarınca analizlerini yaptırıryoruz. Analizlerde ürünlerin mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel parametrelerini kontrol ediyor, uygunsuzluk tespitinde reyonlarımızdan kaldırılarak satışını engelleniyoruz. Tedarikçilerimizi değişen mevzuatlar ve uyulması gereken yasal prosedürler konusunda bilgilendiriyor ve onların gelişimine katkı sağlıyoruz.

 

MAĞAZALARIMIZDA UYGULADIĞIMIZ STANDARTLARLA MÜŞTERİLERİMİZİN HER ZAMAN KALİTELİ VE GÜVENİLİR ÜRÜNLERE ULAŞMASINI SAĞLIYORUZ

Mağazalarımızdaki tüm gıda ürünlerini, kapsamlı gıda  güvenliği kurallarımız ve hijyen standartlarımıza uygun olarak satışa sunuyoruz.  Bu amaçla, meyve-sebze dezenfeksiyonundan kızartma yağında polar madde ölçümüne kadar birçok kritik noktada kontrol ve izleme yapıyoruz.  

Soğuk zinciri ile ilgili; ürünlerin kabulünden müşterilerimize ulaştırana kadarki tüm süreçlerde izleme sistemlerimiz bulunuyor. Mağazalarda soğuk ürünlerin 4 °C de, donuk ürünlerin -18 °C’de tutulmasını sağlıyoruz. Türkiye’de ilk sıcaklık göstergeli etiketleri Türkiye’de ilk olarak Kipa olarak mağazalarımızda uygulamaya aldık.

Çalışanlarımıza bu amaçla yılda yaklaşık 14.000 saat eğitim veriyoruz. Süreçlerin uygulanmasını denetimler ve analizler ile takip ediyoruz. . Sadece mağazalarımızda yılda 290 gün denetim yapıyoruz.