flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Yeşil Perakendeci Kipa, Dünya Çevre Günü'nü Etkinliklerle Kutluyor

“Yeşil Perakendeci” Kipa, Dünya Çevre Günü’nü etkinliklerle kutluyor 

Çevre dostu uygulamalarıyla karbon emisyonunu yarı yarıya azaltan Kipa, Dünya Çevre Günü’nü özel etkinliklerle kutluyor.

Çevre dostu uygulamalarıyla tüm mağazalarında ve dağıtım merkezlerinde metrekare başına düşen karbon emisyonunu yüzde 50 oranında azaltmayı başaran Türkiye’nin önde gelen perakende zinciri Kipa, karbon salınımını sıfıra indirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre dostu mağazalarının sayısı 34’e ulaşan Kipa, bu mağazalarda güneş enerjisi panelleri ve elektrik enerjisinden tasarruf eden günışığı sistemleri kullanıyor. 2012 yılında hizmete açılan Kütahya mağazasında kullanılan ve karbon emisyonunu yüzde 15 oranında azaltan CO2 soğutma sistemini Türkiye’de uygulayan ilk perakendeci olan Kipa’nın, Marmaris ve Kuşadası’ndaki mağazalarında 2007’den bu yana güneş enerjisiyle çalışan kasalar bulunuyor. 2009 yılında Çiğli’de, tek bir enerji kaynağı kullanarak elektrik, ısıtma ve soğutma üretiminin eş zamanlı yapılmasını sağlayan trijenerasyon tesisi kuran Kipa, 2013’te tüm mağazalarındaki soğuk dolapları kapaklı hale getirerek de enerji tüketimini ciddi ölçüde azaltmayı başardı.

KİPA’DAN ÇEVRECİ PROJELERE DESTEK

Kipa, çevreye katkı sağlayan projeleri de destekliyor. LİYAKAT, Ege Üniversitesi ve Bornova Belediyesi işbirliğiyle geçtiğimiz hafta üçüncüsü gerçekleştirilen Girişim Kampüsü'nün ana sponsorları arasında yer alan Kipa, genç girişimci Elif Can tarafından geliştirilen ve ısı yalıtımı sağlayarak enerji tasarrufu yaratan “Yeni Nesil Dikey Bahçeler” projesine Kipa Özel Ödülü sundu.

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NE ÖZEL ETKİNLİKLER

 

Kipa’nın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel etkinliklerin odağında, topluma katkı sağlayan çalışmalarıyla dikkat çeken Kipa Aile Kulüpleri yer alıyor. Bu kapsamdaki ilk etkinlik, Konya Aile Kulübü’nde düzenlendi. “Temiz Çevre, Temiz Konya” sloganıyla yola çıkan kulüp üyeleri, 2 Haziran’da kentin tarihi yerlerinde ve müzelerde çöp toplayarak, çevre temizliğine dikkat çekti. Yalova Aile Kulübü, 4 Haziran’da “Çöp Adam” müzikaline ev sahipliği yaptı. Salihli Aile Kulübü,  1-5 Haziran tarihleri arasında, 5 okuldan toplam 500 öğrenciye Salihli Gema Vakfı Başkanı Şener Kilimcigöldelioğlu tarafından eğitim verilmesini sağlayarak, çocuklara çevre bilinci aşıladı. Keşan Aile Kulübü ise 14 Haziran’da Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında bir çocuk atölyesine ev sahipliği yapacak.

Diğer yandan, 1997 yılından bu yana Ege Orman Vakfı ile toplam 88 bin 208 fidan diken Kipa Toplum Elçileri, Dünya Çevre Günü kapsamında fidan dikme çalışmalarını devam ettirecek.

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 21 ilde  yaklaşık 180 mağazası, 32 AVM’si ve yaklaşık 9 bini çalışanıyla Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.