flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Somalı ikizlerin uzay hayali gerçek oldu

Somalı ikizlerin uzay hayali gerçek oldu

Maden şehidimiz Ali Yüksel'in ikiz çocukları Betül ve Furkan, İzmir'deki Uzay Kampı'nda aldıkları özel eğitimle en büyük hayallerine ulaşmanın ilk adımını attı.

Türkiye'yi yasa boğan Soma faciasında yaşamını yitiren maden şehidimiz Ali Yüksel'in ikiz çocukları Betül ve Furkan Yüksel, İzmir'deki Uzay Kampı'na katılarak hayallerini gerçeğe dönüştürdü.  Betül ve Furkan, 16-22 Ağustos tarihleri arasında katıldıkları 6 Günlük Yaz Kampı mezuniyet sertifikalarını Tesco Kipa CEO’su Bill O’Neill’den aldılar.

9 yaşındaki kardeşlerden Betül, facianın birinci yıldönümünde babasının kabrine bıraktığı mektupta "Cennette mutlu bir şekilde bizi bekle babacığım. Ben pilot olacağım, senin yüzünü kara çıkarmayacağım"satırlarını kaleme almıştı. 

Mektubun ardından Hürriyet Gazetesi'nin başlattığı "Soma'nın Hayalleri Var" kampanyası ile,  Betül ve astronot olmayı hayal eden ikiz kardeşiFurkan , perakende zinciri Kipa'nın sponsorluğunda İzmir'deki Uzay Kampı'na katıldı.

ASTRONOT SİMÜLATÖRLERİNİ KULLANDILAR

Bu güzel deneyimin ardından düzenlenen mezuniyet töreninde ise, sertifikalarını Tesco Kipa CEO’su Bill O’Neill’den alan Betül ve Furkan’a, O’Neill ayrıca iPad’ler ile Pele imzalı bir top armağan etti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bill O’Neill, “Türkiye’ye geldiğimden beri katıldığım ilk büyük etkinliğin böyle anlamlı bir sosyal sorumluluk etkinliği olmasından mutluluk duyuyorum” dedi.

O’Neill, "Topluma katkı sağlamak, içinde bulunduğumuz topluluklarda 'iyi bir komşu' olmak, bizim açımızdan son derece önemli. Kendi çocuklarımız olarak gördüğümüz Betül ve Furkan'ı hayallerindeki uzay macerasıyla buluşturmuş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle örnek teşkil edecek bir işbirliği sergileyen Uzay Kampı yönetimine de teşekkür etmek istiyorum” diye ekledi.

Mezuniyet törenine katılan Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham ise, “Uzay Kampı Türkiye sadece bir uzay bilimleri eğitim merkezi değil, aynı zamanda yetişkinlere ve maddi imkanı elverişli olmayan gençlere fırsatlar sunan, gençler arasındaki küresel arkadaşlığı teşvik eden bir yerdir. Tesco Kipa CEO’su Bill O’Neill ve şahsında tüm Kipa’ya Somalı öğrencilere verdikleri destekten ötürü teşekkür ediyoruz. Kipa’nın göstermiş olduğu bu davranışla iki çocuğun rüyaları gerçekleşmiş oldu” dedi.

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 24 ilde yaklaşık 180 mağazası, 19 noktada 35 AVM’si ve 7 bini aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.

Uzay Kampı hakkında:              

Uzay Kampı Türkiye; İzmir’de, çağdaş bir endüstri merkezi olan Ege Serbest Bölgesi’nde ESBAŞ tarafından işletilmektedir. Uzay Kampı Türkiye dünyadaki üçüncü; Türkiye, Ortadoğu, Güneydoğu Avrupa ve Batı/Orta Asya’da bulunan tek uzay kampıdır.12 Haziran 2000’de açılan eğitim ve eğlence merkezi Uzay Kampı Türkiye’yi, 55'in üzerinde ülkeden 160 bini aşkın genç ve yetişkin ziyaret etmiştir. Bir uzay ve bilim merkezi olan Uzay Kampı Türkiye, gençleri bilim, matematik ve teknoloji alanında kariyer yapmaları için motive etmeye odaklanmıştır. Hem çocuklar hem de yetişkinler uzayla ilgili interaktif simülasyonların kullanıldığı dinamik ve eğlenceli bir ortamda; iletişim, takım çalışması ve liderlik alanlarında da eğitim alırlar.