flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Ramazan'da Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları

Kipa’dan Ramazan’da sağlıklı beslenmenin püf noktaları

Türkiye’nin önde gelen perakende zinciri Kipa, Başkent Üniversitesi Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Akçan ile işbirliği yaparak, Ramazan’da sağlıklı beslenmenin püf noktalarını araştırdı.

Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi nedeniyle, sıcak havalarda oruç tutan kişilerin sağlık problemleriyle karşılaşmamak için dengeli bir şekilde beslenmeleri gerekiyor. Kipa, Başkent Üniversitesi Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Akçan’ın önerilerine uygun olarak, Ramazan’da sağlıklı beslenmenin püf noktalarına dikkat çekiyor. Akçan’ın başlıca tavsiyeleri ise şöyle:

  • Orucu kilo vermek amaçlı görmeyin. Sahura kalkmadan oruç tutmak çok sakıncalıdır. Mutlaka sahura kalkın, ancak kan şekeri dengesini korumak için sahurda ağır, yağlı, şekerli, hamurlu besinler yerine kahvaltılık tarzı besinler tüketin. Bu besinlerin yanında hafif bir çorba tercih edebilirsiniz.
  • İftarda önce bir bardak suyunuzu içip, ardından yavaş yavaş çorbanızı için. Midenizi çok doldurmak yerine, besinlerin bir bölümünü yemekten iki saat kadar sonra minik bir ara öğün yaparak tüketin.
  • Tatlı tercihinizi ağır şuruplu tatlılardan yana değil; dondurma ya da sütlü tatlılardan yana kullanınız. En iyi tercih ise meyve ve süt veya meyve ve yoğurt olacaktır.
  • Bol su içmeyi ihmal etmeyin. Unutmayınız ki vücudumuz açlığa uzun süre dayanır ancak susuzluk yaşam için büyük bir tehdittir. Susuzluğunuzun artmasını önlemek için uzun süre güneşte kalmayınız ve kendinizi güneşin zararlı ışınlarından özellikle 12.00-15.00 saatleri arasında koruyunuz.

ERZAK KOLİLERİ İLE RAMAZAN BEREKETİNİ PAYLAŞIN

Ramazan’da sağlıklı beslenmenin önemini vurgulamak amacıyla topluma fayda sağlayan Kipa Aile Kulüpleri de son günlerde pek çok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Konya’dan İzmir’e pek çok Aile Kulübü’nde iftara özel yemek atölyelerinden gebelikte oruç tutulması ile ilgili seminerlere pek çok etkinlik düzenlendi.

Diğer yandan Kipa, özel olarak süslenmiş mağazalarında Ramazan bereketini müşterileriyle paylaşmaya devam ediyor. Ramazan mutluluğunu geleneksel yardımlaşma ruhu içinde sevdikleri ve çalışanlarıyla paylaşmak isteyenlerin ilk tercihi ise ailelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kaliteli içeriği ve uygun fiyatları ile dikkat çeken Ramazan erzak kolileri oluyor. Standart boy koli 24,90 TL, orta boy 34,90 TL, büyük boy ise 49,90 TL’den satılıyor.. Dileyen Kipa müşterileri ise tercih ettikleri koliyi mağazalardaki standlarda Kızılay’a da bağışlayabiliyor.

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 21 ilde 172 mağazası, 19 noktada 32 AVM’si ve 7 bini aşkın çalışanıyla, Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.