flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Otizmin farkında ol!

Otizmin farkında ol!

Kipa Aile Kulüpleri, Nisan ayı boyunca süren “Otizm Farkındalık Ayı” kapsamında birbirinden renkli etkinlikler düzenledi. Etkinliklerle otizmli bireylerin sorunlarına dikkat çekildi.

Perakende sektörünün öncü markası Kipa, “Otizm Farkındalık Ayı” kapsamında 6 farklı ildeki Aile Kulüpleri’nde farklı etkinlik düzenledi. İzmir Çiğli, Edirne, Edremit, Kuşadası, Mersin ve Antalya’da gerçekleştirilen etkinliklerde otizmli bireyler ve yakınları kurabiye yapımından resim sergisine; Karagöz Hacivat gösterisinden bilgilendirme toplantılarına kadar birçok eğlenceli ve eğitici aktiviteye katıldı.

Antalya Kipa AVM’de Vosvos severler grubu Vostalya, Antalya Melekler Özel Eğitim Okulu ve Yaşam Akademi Derneği’nin de işbirliği ile dokunma, görme, tatma, koklama ve duyma gibi beş duyuya hitap eden etkinlikler ile katılımcıların otizm ile ilgili farkındalıklarının artırılması hedeflendi. Ayrıca çocuklara dağıtılan Kipa baskılı uçurtmalar ile uçurtma uçurma şenliği düzenlendi.

Çiğli Maltepe İlköğretim Okulu’nda Çiğli Aile Kulübü, Kipa Toplum Elçileri ve çalışanların da katılımı ile yaşları 7-10 arasında değişen 15 otizmli ve kaynaştırma grubu öğrencisi ile birlikte “Gölge Oyunu Karagöz-Hacivat Kukla Yapım Atölyesi” etkinliği gerçekleştirildi.

Kipa Mersin AVM’de düzenlenen etkinlikte ise tamamı otizmli yakını olan toplam 25 kişi Uzman Psikolog Gizem Göçtü ile bir araya geldi. “Otizm” hakkında detaylı bilgiler aktaran Göçtü, otizmin bir hastalık ya da zihinsel engel olmadığını ve özel bir eğitimle belirtilerin tamamen ortadan kaldırılabileceğini belirtti.

Kipa Kuşadası Aile Kulübü ile Kuşadası ve Söke Toplum Elçileri, Erdoğan Öven Engelliler Köyü’nde 25 zihinsel engelli öğrenci ve engelli köyü çalışanları için bir şenlik düzenledi. Şenlik kapsamında, palyaçonun yanı sıra, Garfield, Micky Mouse, Minnie Mouse, Pamuk Prenses ve Donald Duck gibi çizgi film karakterleri eşliğinde yüz boyama, balon dağıtımı, eğlenceli danslar ve yarışmalar yapıldı. Ayrıca çocuklara boyama kitabı ve şekerlemeler de hediye edildi.

Kipa Edirne AVM’de yapılan etkinliğe, Özel Arda Özilke Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Öznur Arslan, kurumun eğitmenleri ve öğrenciler katıldı.

Aile Kulübü’ndeki etkinlik kapsamında eğitmenler eşliğinde “Kurabiye Yapım Atölyesi” gerçekleştirilirken, AVM ziyaretçilerine de farkındalık amacı ile mavi kurdele dağıtıldı.

Kipa Edremit Aile Kulübü, Hamiyet Sözen Özel Eğitim Uygulama Merkezi ile işbirliği içinde otizmli çocuklarla birlikte el işi resim sergisi düzenledi. Çocukların kendi emekleri ve hayal dünyaları ile yapmış oldukları ürünler sergilendi.

 

Kipa Hakkında:

 Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 20 ilde 169 mağazası, 21  noktada 31 AVM’si ve 6.000’e yakın çalışanıyla, Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.