flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Kipa’dan Teknoloji Bağımlılığı Semineri

Kipa’dan Teknoloji Bağımlılığı Semineri

 

Perakende sektörünün öncü markası Kipa, gençlik haftasına özel bir seminer düzenledi. Mersin Kipa AVM’de gerçekleşen ‘Teknoloji Bağımlılığı’ konulu seminere özellikle anneler büyük ilgi gösterdi.

 

Perakende sektörünün öncü markası Kipa, Aile Kulüpleriyle toplumda farkındalık yaratmaya devam ediyor. Mersin Kipa Aile Kulübü’nün düzenlediği seminerde çağımızın yeni hastalığı teknoloji bağımlılığı uzman psikolog Burak Aslan’ın katılımıyla ele alındı.

 

Mersin Aile Kulübü Kültür Salonu’nda düzenlenen seminerde Burak Aslan konuyla ilgili bilgiler aktarmanın yanı sıra küçük psikolojik oyunlar da oynattı. 35 kişinin katıldığı seminerde katılımcılar eğlenerek öğrenme fırsatı yakaladı.

 “Teknoloji bir düşman değil” diyen Aslan ancak bağımlılığa giden yolda güçlü bir rakip olduğunun kabul edilmesi gerektiğini anlattı. Uzman psikolog Burak Aslan, teknoloji bağımlılığını, kişinin kullanmış olduğu teknolojik aletin üzerindeki kontrolünü kaybetmesi ve onsuz yaşamını sürdüremez hale gelmesi olarak tanımladı. Teknoloji bağımlılığının; TV, telefon, sosyal medya ve PC oyunları bağımlılığı olarak gruplandırıldığını kaydetti.

Teknoloji bağımlılığının birçok fiziksel ve psikolojik etkileri olduğunu belirten Aslan, beden duruşunda bozukluk, kilo artışı, uyku bozuklukları, küntleşme, göz bozukluklarının yanı sıra iletişim ve sosyalleşmede sorunlar, okul başarısında düşüş, Hikikomori (sosyal yaşamdan elini ayağını çekme) gibi rahatsızlıkların teknoloji bağımlılığı ile doğrudan ilgili olduğunu söyledi.

Ailelere önerilerde bulunan psikolog Burak Aslan, ailelerin çocuklarına doğru rol model olarak aile içinde yapılan aktiviteleri arttırmalarını, çocukları sosyal aktivitelere yönlendirmeleri gerektiğini belirterek PC’lerin ortak kullanım alanlarına konulmasını ve kullanım süresinin sınırlandırılması gerektiğini sözlerine ekledi. Burak Aslan eğitimin sonunda kendisini bilinçli bir kitleyle buluşturan Kipa Aile Kulübü’ne de ayrıca teşekkür etti.

Kipa Aile Kulüpleri 13.500 üyeye ulaştı

Kipa, kurumsal sorumluluk öncelikleri ve ‘iyi bir komşu olma’ hedefinin önemli bir parçası olarak Aile Kulüpleri projesini 2008 yılında hayata geçirdi. Kipa Aile Kulüpleri, üyelerine sağlıklı yaşam etkinliklerinden, dil eğitimlerine, hobi ve meslek edindirme kurslarından, kişisel gelişim seminerlerine kadar bir çok ücretsiz imkan sunuyor. Eğitici tiyatrolar, el işi etkinlikleri ve aile eğitimi seminerleriyle, çocuklar ve ebeveynlere birlikte sosyalleşebilecekleri bir ortam sağlayan Kipa Aile Kulüpleri’nin bugün Türkiye çapında 13.500’ü aşkın üyesi bulunuyor. 

 

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 20 ilde 168 mağazası, 21  noktada 31 AVM’si ve 6.000’e yakın çalışanıyla, Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.