flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Kipa gençleri iş hayatına hazırlıyor

Kipa gençleri iş hayatına hazırlıyor

        Perakende sektörünün öncü markası Kipa, Gençlik Akademisi projesi ile üniversiteli gençleri iş hayatına hazırlıyor.  Son semineri Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Gençlik Akademisi’nde gençlere “bilgiye aç olun” ve “kafanızdaki bariyerleri kaldırın” mesajları verildi.

 

Perakendenin öncü markası Kipa, birçok platformda gençlere desteğini sürdürüyor. Dokuz Eylül Üniversitesi ile hayata geçirdiği “Gençlik Akademisi” projesi ile gençlerin kariyerlerinde ve özel hayatlarında kullanabilecekleri becerileri kazanmalarına yardımcı oluyor. Bugüne kadar Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 100’e yakın öğrenciye ulaşan Gençlik Akademisi eğitimleri ı. üniversite gençlerini iş hayatına hazırlamak ve farkındalık yaratılmasını amaçlayan liderlik modüllerinden oluşuyor.

Konuların interaktif bir şekilde işlendiği seminerde, öğrencileri katılıma teşvik eden bir program uygulandı. Kipa Eğitim ve Yetenek Müdürü Adile Kocabıyıkçı’nın yönlendirdiği atölye çalışmasında öğrenciler, grup çalışmaları, sunum ve oyunlarla eğitimi uygulama fırsatı yakaladı.  

Seminerde öğrencilerin iş ararken yaşadıkları motivasyon düşüklüğünün sebepleri üstünde duruldu. Bu süreçteki en büyük engelin “kalifiye olmamak değil, işe alamama ve yetersiz görülme kaygılarının olduğu” ortaya çıktı. 

İki gün süren seminerde öğrencilere şu tavsiyeler verildi:

  • Bilgi olmazsa olmazdır. Bunu gösterebileceğiniz tek araç da iletişimdir. Mütevazı olmak önemlidir ama tevazünün dozunu iyi ayarlamak gerekir, aksi takdirde kendinizi gösteremezsiniz.
  • Her ortamda öğrenilecek bilgi, tanınacak insan vardır. Her an bunları değerlendirmeye hazır olun!
  • Bilgiye aç olun, meraklı olun!
  • Hedef belirleyin ama bundan çabucak sıkılmayın. “Niye hala gerçekleşmedi?” diyerek umutsuzluğa kapılmayın. Her hedefin bir ömrü vardır. Bu ömrü belirlerken gerçekçi olun ve bu yolda ilerlerken motivasyonunuzu kaybetmeyin.
  • İş hayatınızda farklı rollere, sorumluluklara açık olun. Denemekten ve “bu benim işim değil” ya da “yapamam” diyerek yeni fırsatlardan kaçmayın.
  • Belirlediğiniz hedefler kişisel özelliklerinize uygun olmalı. Sevdiğiniz konulara ve kişisel değerlerinizin desteklediği alanlara yönelin.

Kişisel imaj, iş ortakları yönetimi, stres yönetimi, empati ve temel iletişim becerileri ile beden dili ve yaratıcılık gibi konuların uygulamalı olarak anlatıldığı seminerin sonunda, öğrencilere Kipa CEO’su Bill O’Neill imzalı sertifikaları takdim edildi.

 

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 20 ilde 168 mağazası, 21  noktada 31 AVM’si ve 6.000’e yakın çalışanıyla, Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.