flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Kipa CEO'su Adams: Performansımızı Geliştirmeye Devam Edeceğiz

Kipa CEO’su Adams:

Performansımızı geliştirmeye devam edeceğiz

Tesco’nun 2014/2015 sonuçlarını açıklamasının ardından, uluslararası perakendecinin Türkiye’deki iştiraki Kipa’nın CEO’su Jeff Adams, Kipa’nın rekabetçi piyasa koşullarına rağmen, satışlarını arttırdığı bir yıl geçirdiğinin altını çizdi.

Kipa CEO’su Jeff Adams, şirketin 2014/2015 dönemi boyunca güçlü kampanyalar ve yenilikçi uygulamalarla müşterilerine sunduğu hizmeti geliştirdiğini ve pilot çalışmalarında başarı kazandıklarını belirtti.

 

Tesco’nun 2014/2015 dönemi sonuçlarını duyurmasının ardından, Kipa’nın Türkiye’deki son bir yılını değerlendiren Adams şöyle konuştu: “2014/2015 döneminde, sahip olduğumuz imkanları en iyi şekilde kullanarak, müşterilerimize mükemmel alışveriş deneyimi sunmaya odaklandık. Taze Gıda kategorisinde başlattığımız güçlü pilot uygulamalara ek olarak, nicelikten çok nitelikleriyle ön plana çıkan kampanyalara önem verdik ve müşterilerimize her gün iyi fiyatlar sunduk. Bu yıl da işimize odaklanarak mağazalarımızdaki performansımızı geliştirmeye devam edeceğiz.”

Adams’ın açıklamasından diğer önemli satır başları ise şöyle:

Müşteri Odaklı Gelişmeler:

 • Kipa’nın 22. Yaşgünü, Yeni Yıl ve dini bayramlar başta olmak üzere özel günlerde müşterilerimize cazip kampanyalar ve renkli etkinlikler sunduk. Özellikle yaşgünü etkinliklerimiz büyük bir ilgiyle karşılanırak müşterilerimizin sadakatini ortaya koyarken, bu dönemde satışlarımızda yüzde 15’lik artış yaşandı. Kurban Bayramı döneminde ise müşterileri sayısında yüzde 5’lik artış kaydettik.
 • “Sizi Dinliyoruz” adlı yeni platformumuzu başarıyla müşterilerimizin hizmetine sunduk. Bu sayede müşterilerimizin görüş ve önerilerini farklı kanalları kullanarak daha hızlı ve etkin bir şekilde bizlere iletmelerini mümkün hale getirdik.
 • Taze Gıda kategorisinde yaptığımız yenilikçi çalışmalar olumlu sonuç verdi. Yeni ürünler piyasaya sürdük, ürün gamımızı yerel lezzetlerle zenginleştirdik ve müşteri deneyimini geliştirmeye odaklandık. Bu çalışmalar kapsamında düzenlediğimiz tadım etkinliklerinde yerel ürün satışlarımız 10 milyon TL’ye ulaştı.
 • Tablet, cep telefonu ve beyaz eşya gibi gıda dışı kategorisinde yer alan ürünlerin satışında bir önceki yıla oranla çift basamaklı büyüme oranlarına ulaştık. 
 • AVM’lerimizin etki alanını genişlettik. İzmir’deki iki AVM’miz, kentin en popüler beş AVM’si arasına girmeyi başardı.
 • AVM’lerimizi ve hipermarketlerimizi “aile” konsepti çerçevesinde şekillendirdik. Bu kapsamda çok sayıda hipermarketimizde yenilenen Bebek Dünyası, Deterjan Dünyası ve Ev Dekor alanlarını hizmete sunduk. Mağaza içi etkinliklere de hız vererek ve cocuklara özel oyun ve eğlence alanlarını genişleterek, müşterilerimize sunduğumuz keyifli alışveriş deneyimini bir adım ileri taşıdık.
 • Kipa çalışanlarının hizmet kalitesiyle ilgili yaptırdığımız müşteri anketlerinde, çalışan yardımseverliği açısından rakiplerimiz arasında birinci sıraya yerleştik. Sayılarını arttırdığımız Self-servis kasalarımızla, kasa önünde bekleme süresini azalttık.İyi bir işveren olarak İzmir İstihdam Ödülleri’nde ve Balıkesir Ekonomi Ödülleri’nde ödüle layık görüldük.
 • Yürüttüğümüz “İyi Yaşam” Programı aracılığıyla 25,000 çocuğa sağlıklı beslenme, fiziksel aktivitenin önemi ve kişisel farkındalık alanlarında eğitim sağladık.
 • “Kipa ile Hayat Ver” projesi kapsamında Türk Kızılayı’na bağışladığımız modern kan bağışı otobüsü, 6 ili dolaştı ve 50,000 kişinin ihtiyacına cevap verecek 17,000 ünite kan bağışı topladı.
 • 11 farklı eğitime destek projesini aynı çatı altında buluşturan “Gençler İçin Fırsatlar Yaratıyoruz” programımız, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği tarafından ‘en yenilikçi çözüm’ dalında ödül aldı.

Editöre Not:

 • Tesco PLC Group basın açıklamasının tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.tescoplc.com/index.asp?pageid=17&newsid=1156

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 24 ilde  yaklaşık 180 mağazası, 19 noktada 35 AVM’si ve 9 bini aşkın çalışanıyla Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.