flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Dünyanın kuklası Kipa’da sahne alacak

Dünyanın kuklası Kipa’da sahne alacak

10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında düzenlenecek 2. Kipa AVM Kukla Şenliği perdelerini aralamaya hazırlanıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen toplulukların gösterileri, ücretsiz olarak Kipa müşterileriyle buluşacak

Dünyanın en büyük kukla festivalleri arasında yer alan 10. Uluslararası İzmir Kukla Günleri, Kipa’nın ana sponsorluğunda, birbirinden renkli gösterilerle devam ediyor.

Kukla Günleri kapsamındaki en önemli etkinliklerinden biri ise 12 Mart’ta Kipa AVM’lerinde başlayacak. 12-13 Mart tarihlerinde Çiğli’de;, 19-20 Mart tarihlerinde Balçova AVM’de gerçekleştirilecek  olan 2. Kipa AVM Kukla Şenliği, Bulgaristan, Fransa, İspanya, Japonya, Rusya, Slovenya, Tayvan’dan gelen kukla topluluklarını ağırlayacak. Tüm oyunların ücretsiz sunulacağı şenlikte, 7’den 70’e tüm Kipa müşterileri ailece keyifli vakit geçirme şansını yakalayacak.

Kipa AVM’lerde sahne alacak en önemli isimlerden biri ise kukla sanatının dünyaca ünlü İspanyol duayeni Jordi Bertran olacak. Sanatçının, Charlie Chaplin’in canlandırdığı efsanevi Şarlo karakterinin 125. yılı anısına hazırladığı üç skeçlik performans, 12 Mart’ta Çiğli, 13 Mart’ta ise Balçova Kipa AVM’de izlenebilecek. Dikkat çeken başka bir gösteriyse, Tayvanlı Unique Puppet Theatre Company’nin sahneye koyacağı “Kısmetin Böylesi” oyunu. Tayvan Tiyatrosu’nun geleneksel el kuklası karakterlerinin yer aldığı oyun, ustalıkla oyulmuş ahşap bir sahnede izleyicilere sunulacak. “Kısmetin Böylesi”, 12 ve 20 Mart’ta Çiğli’de, 13 ve 19 Mart’ta ise Balçova’da sahnelenecek.

 

AĞAÇ KOVUĞUNUN İÇİNDE SAHNELENECEK!

 

Rus Tchemodan topluluğunun, “Dört Kol Çengi” oyunuyla kukla sanatını ilüzyon ve pandomimle bir arada sunacağı 2. Kipa Kukla Şenliği’nin en şaşırtıcı gösterisi ise Japon kukla ustası Yuki’nin imzasını taşıyor. Her seferinde sadece tek bir seyircinin izleyebileceği performans bir ağaç kovuğunun içinde sahnelenecek ve izleyicilere gözlerden uzak bir şekilde yaşayan ufak bir adamın hayatını küçük bir delikten izleme fırsatı verecek. . Gizli Dünyalar adlı gösteri, 12 – 20 Mart tarihlerinde Çiğli, 13 – 14 Mart tarihleri arasında Balçova Kipa AVM’de görülebilecek.

Kipa Gayrımenkul ve AVM Direktörü Gökçe Orhan, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Kipa olarak bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilen İzmir Uluslararası Kukla Günleri’ne bir kez daha sponsor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Festival kapsamında, Çiğli ve Balçova Alışveriş Merkezleri’mizde, 7 farklı ülkeden gösterilere ve atölyelere ev sahipliği yapacak 2. Kipa AVM Kukla Şenliği’ne ev sahipliği yapacağız. Bu sayede her yaştan müşterimizi kuklaların renkli dünyasıyla buluşturacak ve kukla sanatını geniş kitlelere tanıtacağız. Kalbi Ege Bölgesi’nde atan, İzmir kökenli bir firma olarak, bölgemizin kültür dünyasına katkı sağlayan bu önemli festivalin ana destekçilerinden biri olmayı hem bir görev hem de bir gurur vesilesi olarak görüyoruz.

10. Uluslararası İzmir Kukla Günleri ve bu kapsamdaki 2. Kipa AVM Kukla Şenliği hakkında daha fazla bilgi almak ve gösteri takvimini incelemek için www.izmirkuklagunleri.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 20 ilde 169 mağazası, 21  noktada 31 AVM’si ve 6.000’e yakın çalışanıyla, Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.