flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

Bingöl’den yıldızlara yolculuk

Kipa, minik Zelal’in hayallerini gerçeğe dönüştürdü

Bingöl’den yıldızlara yolculuk

Zelal Barakazi… O, Bingöl’de yaşayan, astronot olmayı hayal eden bir küçük kız. Henüz 7’nci sınıf öğrencisi olan Zelal’in hayalleri büyük.  NASA’ya yazdığı mektup bir yetkilinin dikkatini çekince Zelal’in hayatı değişti. Kipa’nın desteğiyle  İzmir’deki Uzay Kampı’na katılan Zelal, düşlerine doğru bir adım attı.

 

Bingöl’de okuyan 7’nci sınıf öğrencisi Zelal Barakazi’nin ulaşılmaz gibi görünen bir hayali vardı: Astronot olabilmek… İmkansız  gibi görünen hayalinin peşine düşen Zelal bir gün oturdu NASA’ya mektup yazdı. Hiç tanımadığı insalara düşlerinden bahsetti, bir astronotla tanışmak istediğini anlattı. Zelal’in içten duygularını yansıtan satırları NASA’da bir yetkilinin dikkatini çekti. Mektubu sosyal medyada paylaştı. Tam burada Zelal’in hayallerine Kipa ortak oldu. NASA’nın dünyada sadece 3 şehirde bulunan uzay kamplarından biri olan İzmir Uzay Kampı’na Zelal’i davet etti. Hayallerine koşan Zelal İzmir’deki Uzay Kampı’nda dolu dolu bir hafta geçirdi. Kamp sonunda sertifikasını alan Zelal, mutluluğunu şöyle anlattı:

‘Hayalimi gerçek olacak ’

“Kendimi astronot olma hayalime artrık çok yakın hissediyorum.  Uzay Kampı’nda geçirdiğim bir hafta çok güzeldi. Uzayda olmanın neye benzediğini ve nelere hazırlıklı olmamız gerektiğini öğrendik. Burada öğrendiklerimden sonra astronot olma isteğim daha da arttı. Artık astronot olmak için neler yapmam gerektiğini çok daha iyi biliyorum. Bingöl’e döner dönmez bunun için çalışmaya başlayacağım. İlk hedefim Fen Lisesi’ni kazanmak ve ardından da üniversitede Matematik ya da Fizik okumak. Bu hayalimi mutlaka gerçekleştireceğim. Düşlerime kulak veren ve astronot olma hedefime yaklaşmamı sağlayan Kipa’ya çok teşekkür ederim…”:

Zelal Uzay Kampı sonunda sertifikasını alırken yanında Kipa Kurumsal İletişim Müdürü Nil Timur da vardı.