flickrlinkedin
Kipa

Basın Odası

Basın Odası

Basın Açıklamaları

23. yaşında Kipa’dan rekor rakamlar

23. yaşında Kipa’dan rekor rakamlar

Olimpik havuzlar dolusu su, 5.4 milyon çocuğa yetecek kadar süt ürünü, uç uca eklendiğinde uzunluğu Boğaz Köprüsü’nün 14 katına ulaşacak kadar börek... 23. yaşını kutlayan perakende zinciri Kipa, bu yılki satış rakamlarıyla müşterilerinin ilk tercihi olduğunu bir kez daha kanıtladı

Ege’nin kalbi İzmir’de, 1992 yılında kurulan perakende zinciri Kipa (Kitle Pazarlama A.Ş), 23. yaş gününü müşterileri ve çalışanlarıyla birlikte kutlamaya devam ediyor. Yaş günü kutlamaları kapsamında cazip kampanyalar, promosyonlar ve renkli etkinlikler sunan firma, 23 yaşında ortaya koyduğu satış rakamlarıyla da istikrarlı ve başarılı bir performans ortaya koyduğunu kanıtlıyor.

Kipa’nın bu yılki satış rakamlarına dair en dikkat çekici bilgiler şöyle:

İÇTİĞİMİZ KİPA SU ALTI OLİMPİK HAVUZ DOLDURUYOR

Kipa’da tüm zamanların en beğenilen ürünleri arasında yer alan 19 litrelik Kipa su, bu yıl 874 bin adet sattı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 1.2 milyon damacanaya çıkması beklenirken, şu ana kadar satılan sularla 6 adet olimpik havuz ağzına kadar doldurulabiliyor.

5.4 MİLYON ÇOCUĞA SÜT

Süt kategorisindeki ürünler de Kipa müşterilerinin en çok tercih ettikleri ürünler arasında. Bu yıl Kipa’da süt çeşitleri, kefir ve sahlep gibi ürünler yaklaşık 2.7 milyon litrelik satış oranını yakaladı. Diğer bir deyişle, Yetişme çağındaki 5.4 milyon çocuğun; yani Türkiye’deki toplam çocuk nüfusunun ise yaklaşık beşte birinin bir günlük süt ihtiyacını Kipa karşılıyor.

104 TON KAHVE TÜKETTİK

Kipa’larda bu yıl tam 104 ton Türk kahvesi satılırken, 126 bin kişi ise köpüklü Türk kahvelerini Kipa’dan aldıkları kahve fincanlarında içti. bir kahvenin 40 yıl hatırı varsa, Kipa’da bu yıl satılan kahvelerin toplam hatırı 13 milyon yılı aşıyor!

BÖREKLERİN BOYU 14 BOĞAZ KÖPRÜSÜ EDİYOR

Kipa’nın leziz unlu mamulleri da yıl boyu müşterilerin beğenisini topladı. Favori ürünler arasındaysa rulo börek başı çekiyor. Kipa mağazalarında 1 milyon 250 binden fazla  satılan börekler uç uca eklendiğinde, 22,3 kilometrelik uzunluğa erişiliyor. Bu rakam, Boğaz Köprüsü’nün 14 katı, dünyanın en yüksek binalarından Burj Dubai’nin ise yaklaşık 28 katı ediyor.

HER VATANDAŞA BİR KİLO BAKLAVA

Kipa müşterileri başta bayramlar olmak üzere yıl boyunca ağızlarını tatlandırmayı da ihmal etmedi. Kipa mağazalarında satılan 406 ton baklava ile Edirne’de herkese birer kilogram baklava düşüyor.

TABLET ALANLAR DEV STADI İKİ KEZ DOLDURUYOR

Müşterilerine zengin bir teknolojik ürün çeşitliliği sunan Kipa mağazalarında bu yıl yaklaşık 150 bin adet tablet satıldı. Bir başka deyişle Kipa’da satılan tabletleri satın alan kişiler, Türkiye’nin en büyük statlarından Atatürk Olimpiyat Stadı’nı iki kez doldurabiliyor. Harici bellek, kulaklık, pil vb. gibi aksesuar kategorisindeki ürünlerin satışı ise yılın başından bu güne dek 2 milyonu geçti. Özetle Türkiye’deki her 38 kişiden biri, teknolojik aksesuarını Kipa’dan aldı.

Kipa Hakkında:

Kipa (Kitle Pazarlama, Lojistik Ticaret, Gıda Sanayi A.Ş.), 21 ilde 170 mağazası, 22  noktada 30 AVM’si ve 7 bin çalışanıyla, Türkiye’nin en önde gelen perakendeci kuruluşlarından biridir. İzmir’de 1992 yılında 100 ortaklı bir girişim olarak kurulan Kipa’nın ilk mağazası Bornova Kipa 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kısa sürede Ege’nin yıldızı haline gelen kuruluş, 2003 yılında dünyanın sayılı perakende zincirlerinden Tesco ile birleşmiş ve Türkiye’nin önde gelen çok kanallı perakendecileri arasında yerini almıştır.